Oct
2021
Наръчник за сеене на райграс
Райграсът е една от най-популярните видове треви за ливада в света. Всъщност толкова е популярна, че над 200 хиляди квадратни километра от земната повърхност са заети с ливади от райграс.
На запад това е символ на статут, а в България е просто показател за любовта на хората към красивото в природата. За това днес ние от UniGarden-BG ще сподели това как нашите озеленители сеят райграс.
Тази тема ще засегне – райграс, цени, подготовка, сеене, поливане и поддръжка в зависимост от площта и използвания сорт трева.
Какво трябва да знаем за райграса
Райграсът е особено интерес растителен вид, който се намира в природата навсякъде в Европа и Азия. В своите естествени хабитати, райграсът е изключително издръжлив и може да се възстанови само за 1 сезон, дори при пълно изгаряне и изпичане на почвата.
Неговите листа са нежни, леко заострени и особено деликатни в първите месеци на растеж. Именно тази негова репутация на симетричност в структурата и естетичната му стойности го правят желана чат от всяка градина в страната.
Това, което малко собственици на градини знаят, е че райграс е всъщност събирателен термин, които описва няколко различни вида треви с различни характеристики. Тези видове са свързани с общ предтеча, и въпреки това общото им поведение при създаване на коренова система може да се различава драстично.
Друга важна особеност на райграса, е че той има преференции към околната си среда и изисква редовно торене през първите 3 месеца от неговото засяване.

Как се подбира правилния сорт райграс
Тъй като има няколко различни сорта райграс, е важно да се разберат какви са техните разлики в характеристиките и изискванията на растителните видове откъм почва, вода и слънце. По-долу ще обясним основните им разлики в естетика и изисквания.
Сухоустойчив райграс
За да се нарече един райграс сухоустойчив, той трябва да има генетическото предразположение за създаване на по-дълбока коренова система. Благодарение на тази по-добре развита коренова система, един подобен райграс може да се изложи на по-постоянна слънчева светлина, като се полива ½ по-малко от обикновения ливаден вид.
Тъй като оформянето и задълбочаването на кореновата система на един стрък отнема повече ресурси, надземния растеж на тревата е по-бавен и не толкова добре развит. Самите листа на този растителен вид са една идея по-бели и заострени от другите, което помага при задържане на вода.
Структурата на листата им е месеста и в основата си тези треви често имат значително по-дебело стъбло от другите, по-влагоустойчиви видове. Важно е да се внимава с поливането, тъй като прекомерна влага ще задуши корените.
Райграсът за сянка
Райграс, който е отгледан за сянка може да бъде засяван покрай стрехите и местата в градината, където по-често има сянка. Ако се озеленява ливада с много дървесна сянка, този райграс ще се засее точно там, където е най-сенчесто без да вехне.
Видът не е особено издръжлив на директно слънце и предпочита повече влага, което е добра новина, особени при озеленяване покрай водноснабдителни кранове и шахти. Показателите на околната среда се взимат предвид при проектиране и създаване на ландшафтен проект.

Спортен райграс
Спортният райграс е особен вид трева, която е доста подобна на пасищната по нейната издръжливост, но е с една идея по-капризен откъм поливане и хранителни вещества. Неговата характеристика се изразява в тенденцията на корените да създават клонални колонии, което ще рече, че тази трева произвежда повече „издънки” от други видове.
Това поведение е изключително полезно при създаване на плътна тревиста маса, която по-добре да омекотява стъпката на човешкия крак. Именно плътността на този вид изисква по-честа поддръжка, торене с азотни и ниски на киселинност торове, както и аериране.
Пасищни райграси
Пасищният райграс изисква по-често поливане, като водната ретенция на тази трева е сравнително по-слаборазвита и неконсистентна от другите видове райграс. Това води до по-честа нужда от вода както и създаване на по-плитки коренови системи.
Тези характеристики правят този вид райграс изключително подходящ за пасбища и скотовъдство, макар в България да е сравнително рядък сорт. Косене не е нужно, торенето също е опционално, може да се наблегне на по-слабите места – важно е да се внимава за неравности, тъй като водата ще таи и ще удави корените.
Подготовка на почвата преди засяване на райграса
Подготовката на почва преди да се подходи към засяване на райграс изисква обръщане със земекопна техника. Дълбочината на изкопа бива да бъде до 20см дълбочина – това ще рече 2/3 от лицето на една права лопата.
Обърната земя се разбива и аерира до постигане на равномерна повърхност, след което се добавя пясък смесен със специална тор богата на азот, калий и фосфор. Тази смес се разпределя, като е важно на повърхността на почвата да има поне 5 милиметров субстрат – позволено и използването на естествен хумус в течна или пастообразна форма.
Почвата се изравнява, за да се избегне появата на неравности, които могат да предизвикат таене на вода при поливане. След това почвата е готова за сеитба, към която може да се подходи най-добре при облачно време.
Сеитба на райграс
Оптималната температура за сеитба на райграс е 19-20 градуса по Целзий, като е важно да се избягват силните слънчеви лъчи на деня. Препоръчително е, ако се сее през пролетта, почвата да се обработи сутрин а сеитбата да се случи привечер.
Самия процес на сеитба може да се направи със специални механизирани сеялки или на ръка, като ръчният метод е по-неконсистентен. Семената на сместа се разпръскват равномерно навсякъде, като е важно да се следи за прекомерно струпване на семена – това ще образува туфи, които ще се отличават визуално от всичко други затревени площи.
В първите дни, райграсът е най-уязвим, за това е важно да се следи за появата на стръковете. Поливайте ежедневно като водния стълб не бива да надвишава повече от 180мм – за поливане се използва слаба струя, за да не се разбутат семената. Механична манипулация в този момент е крайно нежелана, за това не стъпвайте на ливадата.
Грижа след засаждане
Грижата на една току-що засадена ливада от райграс се изразява в ежедневното ѝ поливане, както и следене за израстващия процес. До 1 седмица след засяване, повечето семена би трябвало да са покълнали и вече да изваждат стръкове над земята.
Косенето на райграса започва 2 до 3 седмици след посяване, като е важно преди това да се засеят по-рехави и неизникнали места. Не е нужна сериозна обработка на почвата или специална почва при повторно засяване. Косене на младата трева се прави веднъж на 2-3 дни в зависимост от вида ѝ както и от нивото на влага. Да не се позволява на тревата да достигне повече от 20см височина, тъй като по-долните нива на стъблата им ще започнат да променят цвета си към бяло.