Aug
2023
Аериране на тревата – кога, как и защо
Кога, как и защо да правим аериране на тревата? Перфектната морава е гордостта на всеки имот. Когато успеете да застелите прекрасното зелено килимче в двора или градината, което вече е захванало здраво и процъфтява, е важно да предприемете и по-нататъшна грижа. А тя не се изразява само в косене и поливане, както много хора, които не са се занимавали с озеленяване, предполагат.
Аерирането на тревата е една ключова стъпка в правилната грижа за тревните площи. Макар и да е добре да се извършва сравнително рядко, а именно 2 пъти годишно, има ключов ефект върху запазването на жизнеността на моравата.
Аериране на трева: какво представлява то, защо е необходимо да се извършва, как и кога се прави? Събираме цялата полезна информация на едно място в днешната ни публикация, даваща принципни и практични съвети, които да бъдат полезни на всеки начинаещ градинар.
Какво е аериране на тревата и защо е необходимо
Аерирането е процес, който позволява повече въздух да влезе в контакт с почвата под тревата. За целта може да се използват различни методи за постигането на аерация – някои хора използват само ръчен инструмент, наподобяващ гребло, който е с плоски остри зъбци, други – специални градински сандали или валяци със зъбци, а трети предпочитат специализираната автоматизирана мощ на градински уреди за аерация на трева.
Аерирането се използва за премахване на т.нар. филц. Филцът представлява натрупан слой от отрязани стръкове трева, които се наслагват при косене. Образуването на филц е неизбежен процес, затова и аерирането на райграса е напълно задължителна стъпка за поддръжката на тревата.
До един момент филцът дори е полезен за моравата, тъй като помага за задържане на влагата за по-дълго време. Образувалият се повърхностен слой обаче с времето се увеличава и се затъпква все повече. Това довежда до ограничаване проникването на въздух, вода и ценни хранителни вещества до корените на тревата, което може да бъде пагубно за нея, дори да я косите и поливате редовно.
Аерирането също така подсилва кореновата система като се грижи за устойчивостта ѝ на суша и стрес.
Как се аерира трева правилно
Аерирането може да включва само разчистване на повърхността на тревата, върху която се е образувал т.нар. филц. Освен повърхностно разчистване аерирането се налага и обработка в дълбочина. Може да се използват методи за пробиване на малки дупки в почвата със специални инструменти, така че земята да се разрохка деликатно и да се осигури повече достъп до въздух, влага и нутриенти.
Препоръчително е да не се разчита само на повърхностна аерация чрез почистване на видимия отложил се слой изсъхнали стръкчета. Разчистването на сухите остатъци и натрупвания е по-скоро първата стъпка от процеса.
Ако разполагате с тревен чим с по-голяма площ от няколко кв. м. най-добре е да изберете градински уред за аериране на земята. Има няколко типа, които биха могли да ви свършат работа – аератори с шипове, с остриета и с кухи зъбци. Аераторите с кухи зъбци освен че пробиват земята, извеждат част от нея под формата на малки тапи пръст на повърхността, което спомага за допълнителното преразпределяне на почвата.
След аерирането моравата трябва да бъде оставена да диша и да се възстанови от обработката. През това време е важно трафикът върху нея да бъде максимално ограничен.
Кога се извършва аериране на тревата
Ако тревата не е аерирана отдавна, трябва да се изследва нейното състояние, за да се прецени в каква дълбочина трябва да бъде извършено разрохкването.
Препоръчва се аерирането да се извършва точно преди или по време на най-пиковия момент на естествен растеж на тревата. Тогава тя е най-силна и стресът за растението ще е по-преодолим. Освен това в периода на активен растеж тревата се възстановява по-бързо.
Най-добре е обработката да се извършва 1 или 2 пъти на година – през пролетта и в началото на есента, в зависимост от вида на посятата трева.
Прекалено сухата почва може да бъде трудна за аериране, така че може да се възползвате от лекия дъжд през предния ден. Хубаво е в почвата да има влага, но тя да не е мокра.
