Фирма за озеленяване УНИгардън ЕООД изготвя пълна проектна документация по вскички фази на проектиране на зелени площи и паркови пространства.
Проекта за озеленяване се състои се от три фази на проектиране:
- Идеен проект за озеленяване
- Технически проект за озеленяване
- Работен проект за озеленяване
Извършваната от нас проектантска дейност е съобразена с Наредба №4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти.
Идеен проект за озеленяване се изготвя въз основа на предпроектни проучвания и анализи на дадения обект, който предлага най-добрите решения за оформянето и максималното оползотворяване на зелената площ, съобразено с представите и идеите на клиента. Също така се изготвят 3D визуализации, скици и колажи за придобиване на ясна представа за завършения облик на зеленото пространство. По желание на клиента се изготвят количествена и стойностна сметка. Във фаза Идеен проект за озеленяване се изяснява облика на растителността и включването на архитектурни елементи, участието на водни площи, композиции от цветя, дървета и храсти и други.
Техническият проект за озеленяване се разработва въз основа на съгласувания Идеен проект. Той включва:
- Дендрологичен проект на дървесната, храстовата и цветната растителност;
- Проект на алейната мрежа с подробно котиране и определяне на настилките;
- Фрагменти от решението в по-едър мащаб;
- Обяснителна записка и подробна количествена сметка.
Фаза Работен проект за озеленяване включва:
- Проект на алейната мрежа с подробно котиране на алеите и площадките с оглед на тяхното по-лесно трасиране на място;
- Проект за декоративните настилки с детайли към тях;
- Дендрологичен проект за дървесната, храстовата и цветната растителност;
- Посадъчен проект, който показва точното отстояние между отделните декоративни видове и техните размери;
- Обяснителна записка и количествена сметка.
При обекти с по-малка площ (дворове и градини) проектите обикновено се изготвят двуфазно.
Допълнителни проекти за озеленяване:
По желание на клиента могат да бъдат изготвени следните проекти:
- Проект за Интериорно озеленяване;
- Фитосанитарна оценка и становище – определяне на видовете и оценка на състоянието им;
- Проект за Вертикална планировка – моделиране на терена, стъпала и подпорни стени, наклони и водооттичане;
- Детайли, разрези и изгледи на водни площи, специфични архитектурни елементи и други;
- Проект за декоративно художествено осветление;
- Проект за автоматизирани поливни и напоителни системи.
Очаквани екологични последици
Всички гореспоменати проекти и начини за контрол на околната среда целят да постигнат не само желаното позитивно естетично състояние на околната среда, но и екологична организираност. Това ще рече, че ролята на добре изготвения ландшафтен дизайн, е да вземе предвид взаимоотношенията между проектираните растителни видове.
Тук взима превес познаването на биологичните цикли и процеси на вариращите и генетически променени растения, които се използват в модерното градинарство. Крайната роля на този внимателен подход е не само да бъда красива една градина, а да може живите организми в нея да живеят в съзвучие и симбиоза.
Ролята на науката „ландшафтна архитектура” е да създаде хармонизирана градина или парк, които да изпълнява всички еколигични и естетични изисквания на клиента, но и същевременно възможно най-добре да отговаря на нуждите на заложените растителни видове.
Така например, в проекти при които е приложимо, се залагат дървесни видове с добре развиващата се коренна система с дълбоко проникване, за да не се пречи на храстите и цветята.
Такъв вид проектиране изисква знания и практическа школовка, която се добива само с години опит и реално вникване в тематиката на биологичните процеси. Тъй като всяко растение приема и отделя вещества, в идеален свят, един ландшафтен архитект ще изгради биосистема от органи, чиято естествена хранеща дейност подкрепя другите.
По този начин, създадената околна среда най-много ще наподобява естествените природни системи, които имат взаимоподкрепящи се връзки. Особено важно е и залагането и подхранването на мицелен субстрат, които има доказано действие като пръвична нервна система в една естествена гора.
Разбира се това не винаги е приложимо, за това нашите проектанти се стремят да постигнат възможно най-доброто използвайки това, което е налично. Потенциала за хармонизиране е огромен и е дори желателен.
Прекрасен пример за това е отделянето на азот в почвата от едни растения, който ще бъде горивото на други растителни видове. Те, от своя страна, ще върнат реципрочна хранителна отплата като окислят коренищата на дърветата, които ги пазят от яркото слънце и така се получава една малка цикличност и обработване на веществата.
Защо е важно проектирането на хармонична градина
При създаването на големи озеленителни проекти, нашата роля като дългогодишни професионалисти и любители на природата, е да предпазим това, което е вече налично. Дори създадени от човек екосистеми, имат една конкретна ритмичност, която се преплита с околната среда.
Това могат да са мигриращи птици, насекоми, пеперуди и дори диви пчели – всички те имат важна роля и са ценна брънка в природната машина. С това разбиране и действаме при проектирането на ландшафтни дизайни – изграждането на нещо изкуствено без да си личи, че е изкуствено.
Освен естетични, има и съвсем практични причини – една екология, която е стабилна и хармонизирана в своите процеси се самоподдържа. По този начин нуждата от човешка намеса, освен поливането и кастренето, намалява драстично, а това означава по-ниски разходи за поддръжка, торене и дори по-рядка нужда от аерация на тревните площи.
Разбира се, постигането на подобни резултати не е лесно и изисква време, но най-важните стъпки винаги започват в идеите и основоположните действия. За това екипът на UniGarden-bg.com избира да подхожда изключително педантично както при създаването на ландшафтни проекти, така и при комуникацията с нашите клиенти.