Засаждането на дървета и храсти е едно от най-важните дейности в озеленяването на дворове и градини. Фирма за озеленяване УНИгардън предлага на своите клиенти професионално и бързо засаждане на дървета и храсти на гол корен и в контейнери.
Това е често подценявана дейност в озеленяването, но реално от нея зависи бъдещото състояние на новозасадените растения. При не внимание може да се наруши кореновата система или пък да се разпадне балата на иглолистните видове например, което най-вероятно ще доведе до загиване на растенията.
Подготовка за засаждане на дървета и храсти – обхваща 3 етапа: изваждане, транспортиране, съхраняване.
Основата задача по време на периода на подготовка е запазването на жизнеността на фиданките. Кореновата система не трябва е открита, суха – временно се покриват с почва, мъх или влажна слама при транспортирането. Корените не трябва да се излагат на пряко слънце.
Засаждането на дървета и храсти започва с трасирането на посадните места въз основа на посадните проекти – обикновено чрез квадратни мрежи. Опъват се канапи на терена и посадните места се отбелязват чрез колчета или камъни.
Когато сме готови да започнем озеленяването се изкопават посадните ями, обикновено са с кръгла форма. Препоръчва да се правят при отцедлива почва. При много сухи почви преди да се копае се полива, след което се изчаква няколко дни и след това се копае. При изкопаването при тежки глинести почви е характерно, че ямите се изкопават поне една седмица преди засаждането, за да може да се аерира почвата. Не се изкопава почвата предварително по тротоари или близо до детски заведения.
Засаждане на дървета и храсти – фиданките се оглеждат като кореновата им система се съкращава – отстраняват се пречупените и прегънати коренчета, реже се до здрава тъкан. Отрезите с големина повече от 1-1,5см се третират със специален крем. Дъното на посадната яма се разрохква на дълбочина 20см. Изваждат се камъни, строителни отпадъци.
Фиданките се поставят в посадната яма, чийто размери трябва да са достатъчно големи, така че да не се застъпват кореновите системи. Почвата, изкопана от ямата се смесва с органичен тор, след което се връща обратно в ямата. Дървото се изтегля леко, за да се намести, след което се утъпква хубаво, за по-добро вкореняване. Отгоре не е нужно да се утъпква тъй като се възпрепятства постъпващата вода.
Като финална дейност при засаждането на дървета и храсти се оформя вал – за напояване около фиданката. Растенията се засаждат на дълбочина до кореновата шийка. При облагородени растения се засаждат до височината на подложката, тъй като иначе подложката може да избие.
Процесът на засаждане на дървета е особено уязвим момент, в котто е нужно да се внимава за няколко ключови момента, които ще засегнем и обясним по-долу:
Дърветата са особено уязвими при засаждане, особено ако вече са на 1-2 години и имат развита коренова система.
Корените се адаптират към околната си среда чрез „опипвателни процеси”, като при достигане на конкретни препятствия се изпускат хормони и електросигнали в почвата. Тези сигнали са слабо доловими за човек – за това е важно корените да останат в почва, която най-много наподобява тяхната ясла.
Освен към своята почва, дърветата са и особено наясно с движението на слънцето, тъй като то оформя техните вътрешни процеси на фотосинтеза. След първите 2 години, дървото започва да „очаква” конкретно външно поведение на околната му среда и при промяна на тази среда, растението изпитва стрес – очакванията не са оправдани.
За да минимизира стресът над младото растение е нужно да се следи как е било ориентирано спрямо слънцето и накъде е „гледало” спрямо посоките на света. Желателно е да се постави по същия начин по време на присаждане, за да бъде този преходен период по-лесен за „асимилация” от организма.
Слънцето, почвата и водата са основните външни фактори, които се отразяват на едно дърво. За това то много внимателно следи поведението на тези външни процеси, като то започва да модифицира почвата чрез хормони и вещества – така я прави подобна на неговите изисквания.
Дърветата са комунални растителни видове, които рядко стоят сами. Дори да се намират сред чужди дървесни видове, дърветата образуват една основна стена от клони и стъбла, която ги пази от вятър. Когато са сами, те са много по-уязвими от силни ветрове, набези от насекоми и бактерии, намалена е и способността им да задържат вода – затова гледаме да не ги оставяме сами.
Клоналните колонии е термин използван да опише появата на издънки и нови стъбла изникнали от кореновата система на един и същ дървесен индивид. Това е процес, които протича при повечето пълзящи растителни видове, но може и да бъде наблюдаван при върбите.
При озеленяване на речни брегове, паркове с езера и т.н, ние следим за появата на клонални колонии и действаме, за да избегнем появата на подобен вид поведение. Това може да е трудно за засичане, тъй като две отделни стъбла над земята изглежда като два индивида, а под почвата са всъщност един.
При наличието на поливна система, времето за поливане се задава чрез програматора и вие повече нямате ангажименти към новозасадените растения. Освен това поливането със системите за капково напояване не застрашава новозасадените дървета и храсти от разкриване на корените от силна струя.
Но в случай, че нямате поливна система се полива до тогава, докато спрат да излизат мехурчета (това е проверка за добро уплътняване). При засаждане на дървета и храсти, освен кореновата система се съкращава и надземната част. При дърветата короната се съкращава до 2/3 – 1/3. Внимава се при дърветата със силно изразено централно нарастване – оставят се, а ако се налага да се отреже се прави при силна пъпка. При листопадни храсти се съкращава до 15см от основата (над нея) като се оставят няколко летораста.
Полива се около 20-30 литра на фиданка. Привързването на храстите и дърветата към коловете се прави на 2 места – на 10см под короната и на 20см от терена чрез тел, като се усукват с материал предпазващ от врязване в стъблата. Първоначално превръзката се връзва по-слабо, като окончателното превързване се прави 1-2 седмици след засаждане. Проверяват се ежегодно. Стоят около 3 години.
Кастрене на дървета и храсти се извършва във всички етапи от развитието на растенията. При работа с плододайни растителни видове, целта на градинаря в първите години е да се оформи корона, която е добре балансирана, за да се предотвратят травми по кората и стъблото на дървото при силен вятър.
В първите години на растеж е важно да се следи за прекомерно обилно поливане, тъй като то ще предизвика гниене и по-плитки корени. Целта на градинаря е да кастри дървото отгоре, като е важно да се идентифицира водещия клон (понякога са два), и да кастри него.
Навременното рязане на дървета ще предизвика задълбочаване на корените и разперване на короната. Дълбоките корени са здравословни, а широката корона изглежда по-добре и е по-лесна за обработка при бъдеща поддръжка.
Същото важи и при различните храсти за градина – важно е да не се поливат много, тъй като няма да се стимулира развитието на кореновата им система. Вода и влага налични на повърхността на растение означава малко или никаква стимулация за задълбочаване на корените.
За да се радвате дълго на здрави и красиви растения в двора и градината, се нуждаете от професионализъм и идеи. Фирма за озеленяване УНИгардън ви гарантира качествено и бързо засаждане на дървета и храсти във всяка зелена площ.
Не се колебайте да се свържете с нас!