юни
2022
Почва – цена, вид, състав и приложение
Почва – един от най-важните фактори. Има изключително много видове почви, които са предназначени за различни растения, имат различен състав и се поддържат по различни начини.
Озеленяването е сложен процес, който зависи от множество фактори. За да се превърне градината ви в място, където можете да релаксирате и да се наслаждавате на красотата на цветята и свежестта на тревата, трябва да бъде съставен проект за ландшафтен дизайн, който да бъде изпълнен безкомпромисно.
В тази публикация ще се фокусираме върху основните видове почви, за какво е подходящ всеки от тях, какво е приложението им и какви са цените.
Видове почви
Основните видове почви са три – кисели и алкални, бедни и богати и глинести и песъкливи. Най-важните характеристики на всеки вид почва са богатството, структурата и киселинността.
Това колко е богата почвата зависи от съдържанието на хумус в нея. Това, че една почва съдържа по-голямо количество хумус от друга (съответно е по-богата) не значи, че е подходяща за всяка ситуация и за засаждането на всяко растение.
Втората характеристика например – структурата, е много по-важна от богатството при засаждането на тревен чим от райграс.
Глинестите почви са по-богати, но задържат повече влага, като също така при тях има по-лош въздушен режим в сравнения с другите видове почви. Песъкливите пък не се отличават с кой знае какво богатство.
Ето защо при озеленяването е необходимо комбинирането на различни видове почви – по този начин се извличат предимствата на всяка почва, за да може да се получат възможно най-добри резултати.
Състав на почвата
В състава на почвите има елементи, които играят важна роля за това да ли озеленяването ще бъде сполучливо. В състава им е включен торф, който добре задържа влагата, богат е на хранителни вещества и е чист от семената на плевели. Поради тази причина той се използва много често в повечето почвени смеси.
Дори и да не сте се интересували толкова много от озеленяване, със сигурност знаете огромните ползи от използването на тор в състава на почвата. Органичната тор е богата на множество хранителни вещества, разлага се бавно и така осигурява подхранване на почвата за дълъг период от време. Един от недостатъците е, че трябва да се третират с препарати, тъй като в техния състав има семена на плевели.
Листовката също се използва при много видове почви. Тя представлява компоситрани растителни части, в които се съдържат голямо количество необходими за растенията вещества.
Едни от най-често използваните смеси за затревяване и засаждане на растения са торопочвените, торфопочвените и тороторфопочвените смеси.
В случай, че растенията, които трябва да бъдат посадени, не са претенциозни откъм вида почва, най-често се използва универсална смес, която съдържа торф или торфен мъх, глина, хумус и тор. Ако обаче искате градината ви да е по-разнообразна и да отличава с по-екзотични растения, почвата трябва да бъде богата на определени вещества и да има малко по-различен състав от обикновената.
Почва – цена
В сайта на УниГардън можете подробно да се информирате относно цените, на които предлагаме всички услуги. Затревяването е една от най-често търсените услуги. Състои се от няколко етапа – подготовка на терена (с цена от 0.40 до 4.80 лв/м2), доставка и разстилане на почва (с цена от 40.00 до 45.00 лв/м3) и затревяване (с цена от 2.00 до 5.50 лв/м2).
На нашия сайт ще откриете описание в детайли относно другите услуги, които предлагаме. Не се колебайте и се възползвайте от атрактивните ни цени!