авг.
2022
3 важни химични съставки за плодородна флора
Плодородна флора е всичко от цветя, зеленчуци, дървета – всички захващат по-добре, когато почвата, в която са засадени е достатъчно хубава. Независимо от размерите на вашата градина – дали тя е голяма или малка – плодородността на почвата е от особено значение не само за успешното израстване на растенията, но и дължината на техния живот.
Затова преди да преминете към засяване или засаждане, е важно да се уверите, че пръстта, в която ще извършите озеленителната дейност е достатъчно плодородна. Плодородната почва се състои от 5 части – минерали, органични вещества, живи организми, газ и вода. В техните рамки има 3 специфични химични съставки, които имат важно значение за израстване на плодородна растителност и които може да използвате за обогатяването на почвата.
Кои са те? Ние, от УниГардън отговаряме.
Азот – важен елемент за плодородна флора, заемащ 95% от повърхностния слой
Азотът е химична съставка, която взема пряко участие за изграждането на отделния растителен организъм. Освен това той има и особено важна роля за фотосинтезирането на зелените растения – основният източник на енергия и въглерод на флората.
Съставката участва във всеки един от процесите на израстване и развиване на растителния организъм. Също така има значение за синтезирането на аминокиселини, протеини и хлорофил вътре в растението.
Ниски нива на азот се наблюдават в почви с завишени или понижени киселинни показатели, при почви с повече пясъчно съдържание, при липса на достатъчно количество хумус или в почвата, както и при нейното наводняване. Гъстото засаждане на растения, които израстват много бързо също може да доведе до недостиг на химичната съставка.
Можете да добавите азот към почвата чрез използването на нитратна или амониева сол.
Фосфор – съставката, която укрепва растенията
Това е хранителен елемент с особено значение за плодородността на флората.
Една от най-важните му функции е да повиши издръжливостта на растителния организъм към промените в околната среда като рязко повишаване или понижаване на температурите, настъпването на сухи периоди и други подобни. Освен това той допринася за повишаване устойчивостта на растенията на болести и играе ролята на балансьор на количеството азот при външно обогатяване чрез наторяване.
Фосфора заема важно място във витални процеси като клетъчното делене, образуването на клетъчните ядра, транспортиране на енергията в растението и т. н. Затова и когато в почвата има достатъчно фосфор порастването и узряването на растенията става по-бързо.
Фосфорът има пряко значение за плододаването.
Калий за плодородна флора и здрави растения
Тази почвена химична съставка допринася за по-интензивното фотосинтезиране на растенията и има директно отношение към формирането на плода на растението. Играе важна роля по отношение на плодородността на територии с по-малка слънчева осветеност и повишена влажност. Стимулира работата на ензимите, балансира водоснабдеността, подобрява устойчивостта и има основно значение за растежа на растенията.
Важно е да знаете, че има значение какви растения ще бъдат отглеждани в тази почва. Това е така, защото някои специфични видове изискват по-голямо съдържание на един химичен елемент и/или по-малко съдържание на друг елемент, част от плодородната почва. Затова проучете предварително дали културите или цветята, които ще засаждате имат такива предпочитания преди да пристъпите към наторяване и обогатяване на химичния състав на земята.
Разгледайте и останалите блог статии на UniGarden-BG.com, които ще ви помогнат за успешно озеленяване на двора и градината.