февр.
2022
Дейности по засаждане на трева (затревяване)
Трудно бихме могли да си представим как би изглеждал перфектният дом без един добре поддържан двор. Ето защо е жизненоважно да направите така, че всеки път, когато се прибирате у дома, да се радвате на свежа зелена морава.
Процесът по засаждане на трева обаче зависи от много фактори, които трябва да имате предвид. Голяма част от хората са отблъснати от идеята за затревяване именно заради вниманието, което трябва да отделяте по поддръжката.
Ако живеете в къща, знаете, че трябва редовно да се грижите за състоянието ѝ. Да проверявате дали нещо конкретно има нужда от ремонт или подмяна, както и да търсите начини да я направите дома си още по-уютен.
Въпреки това има хора, които живеят в къща и имат достатъчно пространство, което да използват за градина, но вместо да засадят трева или райграс, слагат каменна настилка, тъй като не се изискват толкова големи усилия, за да се поддържа.
В тази публикация ще разберете какви са стъпките по затревяването, какви проблеми биха могли да възникнат по време на процеса и по какъв начин да се справите с тях.
Не правете компромиси със затреяването
Истината е, че моравата може наистина да бъде претенциозна. Не можете просто да засадите тревата и да я оставите да си расте, като се надявате да запази първоначалния си вид. Трябва да я косите редовно и да я поливате.
Преди да се впуснем обаче в процесите по грижата на моравата, ще наблегнем върху това как да я изградим. Както вероятно се досещате, в началото трябва да вземете правилните размери на площта, която искате да затревите.
След това трябва да установите с какъв тип почва разполагате. Това е важна стъпка, тъй като почвата трябва да пропуска лесно вода, а и да не бъде тежка. Ако е глинеста, трябва да я подобрите или да я подмените с подходяща за целта.
Освен това добрата почва трябва да бъде богата на хранителни вещества и да има минимално количество камъни. Ако почвата ви е твърда, можете да я подхраните с оборски тор и да изградите дренаж.
След като осигурили добра почва, идва ред на избора на трева. Тя може да бъде различни видове. Изборът ви трябва да се диктува от степента на натоварване на тревната площ, както и на какво място се намира тя – сенчесто или слънчево.
Някои тревни смески като твърда власатка или червена власатка са подходящи за площи, които са по-усойни, докато други като ливадната метлица са предназначени за по-слънчеви, тъй като издържат на по-високи температури.
След като сте направили своята преценка, трябва да подготвите почвата. Прекопайте терена, отстранете всички камъни и нивелирайте почвата.
След посяването е необходимо теренът да се валира с градински валяк. Количеството семена се определя от размера на площта. Използвайте гребло за засяването на семената. Също така трябва времето да бъде спокойно и безветрено.
Отделяйте нужното внимание
До няколко седмици тревата трябва вече да е поникнала. Сега следват процесите по поддръжка. Трябва да се извършват регулярно, за да бъде моравата ви винаги свежа.
Както споменахме, поливането и косенето са двете основни задължения, но също така трябва да аерирате и вертикулирате, за да избегнете голи петна и мъховете в моравата.