февр.
2023
Чемшир (Buxus) – цена и отглеждане
Чемшир (Buxus) е растение от семейството на вечнозелените широколистни храсти. Това растение е често използвано в озеленяването на частни дворове, обществени градини и паркове, оформяне на бордюри или вечнозелени плетове.
Чемширът е лесен за оформяне, което е една от причините да е толкова разпространен храст в екстериорния дизайн на градини. С помощта на градински ножици и въображение може да създадете интересни фигури, който да придадат на вашия двор изискан вид.
Има над 30 вида чемшир, които се делят на 4 вида:
- Едролистни;
- Дребнолистни;
- Високостеблени;
- Нискостеблени.
Географските ширини, в които е разположена нашата страна предоставят добри условия за отглеждането на всеки един вид. Това е причината за голямото разнообразие на чемшир, което се наблюдава по дворове и паркове в много български градове и села.
Отглеждане на чемшир – съвети за експерти
Чемширът, още познат с латинското наименование – Buxus, е храст, който цъфти през май и юни. Растението обича пряката слънчева светлина, за това най-добрите зони за засаждане са слънчеви или полусенчести места. Растението е подходящо да се отглежда и на закрито, стига да има достъп до слънчева светлина.
Съвет за експерти: Ако забележите, че мястото, на което сте засели растението не е подходящо за него може да го преместите и присъдите на друго място. Най-подходящото време за това е пролетта.
Както знаете почвата има изключително значение за израстването на здрави и красиви растения. Чемширът не е капризен в това отношение. Храстът най-добре расте при неутрална до варовита градинска почва. През летните сезони е препоръчително почвата около храста да се подхранва допълнително.
Чемширът обича влагата, но не е устойчив на преовлажняване. Препоръчително е да поддържате почвате леко влажна, за да избегнете гниене.
Съвет за експерти: През зимните месеци поливайте чемшира само ако почвата под него не е замръзнала.
Още една причина, поради която растението е разпространено по нашите географски ширини е устойчивостта на чемшира на зимни условия. За разлика от повечето растения, чемшира не се нуждае от защита срещу сняг и минусови температури.
Съвет за експерти: Посипете почвата около чемшира с мулч, за да я запазите от измръзване.
Важно е да отбележим, че чемшира е отровно растение ако се погълне. За това наглеждайте малките деца, когато са около чемшира.
Размножаване на чемшира
Едно от най-важните неща, които трябва да знаете при отглеждането на чемшира е как той се размножава. Храстът се размножава чрез резници, като най-подходящото време за това е края на лятото.
За размножаването трябва да подготвите резник. С остър нож отрежете и почистете резник с дължина между 10 и 15 си. Отстранете излишните клонки и листа. За допълнителна дезинфекция на резника може да поставите края му в настърган въглен. Така щем избегнете заразяване на новия храст с гъбички и бактерии.
След като сте подготвили резника за засаждане трябва да изберете подходящо място във вашата леха. Подгответе почвата като я разохкате и посипете малко пясък. След това поставете резника диагонално в почвата и го посипете с почва. Две трети от резника трябва да останат на повърхността на почвата.
Освен в градинска леха, резниците могат да бъдат засадени в саксии или оранжерии. Чемшира може да остане там докато порасне, а след това да бъде преместен в подходящи лехи.
Каква е цената на чемшира
Отговорът на този въпрос вълнува много запалени любители градинари. Един от факторите на цената е вида на чемшира и размера.
В търговската мрежа се предлага чемшир в саксия като цената варира между 3.50 и 7 лв. Този чемшир може да се присади в подходяща леха или да бъде отгледан в саксията.
Цената на по-големите по размер храсти е по-висока, като при някои растения достига до 60 лв на саксия от 10 л.
Преди да поръчате чемшир е препоръчително да определите размера площта, на която ще го присаждате.