ян.
2015
Зимна градина
Няколко неща, които винаги сте искали да знаете за зимна градина. Прекрасен зелен кът вътре на топло, когато навън температурите се хлъзгат деликатно около нулата, а снегът започва да се сипе тихо – възможно ли е това? Благодарение на иновациите и подема отговорът е положителен и тук ще се занимаем именно с главния „виновник“ за това – т. нар. зимна градина.
В днешната статия разкриваме какво представлява тя, какви растения са подходящи за отглеждане в такава, а също така и ще споделим няколко практични съвета за ентусиастите, които са се решили да изградят сами зимна градина у дома. Приятно четене!
Какво представлява зимната градина
Под „зимна градина“ най-често се има предвид вътрешно или външно градинско пространство, което е проектирано да осигури красива процъфтяваща растителност през зимните месеци. Не е особено често срещано явление по българските ширини, но на запад от години е доста популярно решение. Основните места тук, които разполагат със зимна градина обикновено са обществени имоти, заведения и луксозни уединени частни домове.
Вътрешната зимна градина се намира вътре в сградата и може да е под формата на придадена остъклена част или да се намира в сърцето на имота (атриум).
Идеята на зимната градина е да възпроизведе условията, необходими за растежа на растенията. Обикновено представлява функционално пространство, оградено със стъклени профили, което позволява контролиране на температурата, влажността и осветяването.
Зимната градина се различава от оранжерията по това, че е изградена по такъв начин, че да може да бъде използвана и за отдих и почивка. Условията вътре са такива, че на обитаващия да му е приятно да стои сред зеленината, така както би било през хубав пролетен ден навън. Затова в градината се разполагат и градински мебели, които да бъдат използвани за освежаващо бягство от сивотата на зимните дни.
Съвети за изграждане на зимна градина у дома
Ако зимната градина е външна и е напълно отделена от сградата, е по-добре да използвате по-устойчиви или студенолюбиви растения. Имайте предвид, че почвата също има нужда от затопляне и съответно и нейната температура има значение за вида растения, които ще бъдат отглеждани. За конкретния вид растения се водете от това каква среда сте създали. Дори тропическите плантации биха били добра опция, ако сте постигнали подобни условия.
Най-добре е обаче да изберете такива, които понасят ниските температури. Не забравяйте да се огледате за цветя, които цъфтят през зимата, за да си осигурите красиви цветове в градината.
Изградете градината на място, което е добре осветено и се погрижете вътре да влиза максимално светлина, необходима за растежа на растенията. Това ще помогне и за поддържането на по-топъл микроклимат.
Осигурете адекватен метод за поливане, според специфичните изисквания на различните растителни видове, на които сте заложили.
Добавете визуален интерес като използвате разнообразие от цветове и текстури и съчетайте цветя с дръвчета, треви, мулч, вода и камъни.
Обмислете разположението, така че да е ориентирано към максимално използване на градината за релакс и откъсване от рутината. Предвидете достатъчно място за мебели и използвайте влагоустойчиви такива.