апр.
2022
Вертикално планиране за озеленяване
Днешната тема е вертикално планиране. И защо? Едва ли има човек, който разполага с голям двор и не иска да го превърне в красива градина, която да го отвлича от сивотата на града. Както обръщаме сериозно внимание на интериора на дома, така и не трябва да оставяме екстериора на заден план.
Озеленяването е многоизмерен процес. Въпреки че най-често се асоциира с изграждане на тревна площ, то включва много други елементи – засаждане на храсти и дървета, цветя, жив плет, изграждане на алпинеум.
Има и интериорно озеленяване, което не се изразява просто в поставянето на два фикуса в ъглите на помещението, а комбиниране на растенията с мебелите с естетически усет, който влияе благоприятно на физическото и психическото здраве на обитателите.
Скандинавският мъх е добър пример за това – вместо стената да е боядисана с едноцветна боя, върху нея може да се инсталира мъх, който да ви накара да се чувствате сякаш сте сред природата.
Въпреки че малко се отклонихме от основната тема за вертикално планиране, ще се защитим с аргумента, че винаги е полезно да научавате за някой и друг детайл в повече.

Какво представлява вертикалното планиране
Озеленяването е сложен процес, който зависи от много фактори. Засаждането на трева не е като да сменим килима във всекидневната. Изисква се както внимателна подготовка от страна на професионалистите, така и старателно поддържане от страна на клиента.
Вертикалната планировка е първата стъпка преди да започне самото озеленяване. Тя има за цел да се определят детайлите, свързани с проекта, който предстои да бъде реализиран – формите на терена, алеите, подпорните стени, стълбищата, системите за дренаж и поливните системи.
Тази стъпка трябва да бъде изпълнена с голяма прецизност, тъй като от нея зависи успешното реализиране на проекта. Дори привидно двора да е напълно равен, няма как да бъдете сигурни в това, без да са извършени необходимите измервания.
Възможно е да трябва да се оформят наклони за отвеждане на водата например. При градини с голяма денивелация оформянето на терена е задължително.
Трите етапа при вертикално планиране
Цялата процедура зависи от това, което клиентът желае, и съответно от това, което е зададено в проекта. Ако в него са включени подпорни стени, те са първият елемнент, на който трябва да се обърне внимание.
Те се използват, когато денивелацията е прекалено голяма. Въпреки тази нейна роля обаче тя служи и като декоративен елемент от градината – може да разпределя двора на няколко зони и тя самата да се превърне в ефектен акцент. Тяхната височина трябва да бъде съобразена с размерите на двора.
Изграждането на алейна мрежа е друг важен етап от вертикалното планиране. Обособяват се алеи, стълбища и площадки и се определя каква ще бъде настилката. Този етап е от първостепенно значение, тъй като разпределя двора.
Пътеките и площадките не трябва просто да са свързани по максимално функционален начин, но и да бъдат изградени така, че те самите да се преврънат в декоративни елементи. От клиента зависи какъв вид настилка ще бъде използван, въпреки че не е препоръчително смесването на много видове настилки. Последният етап е моделирането на терена. Той се отнася до доброто оттичане на водата, за което се използват наклони. Желателно е наклонът да е 6 см на 10 м. От тази част на планирането зависи ефективната поддръжка на градината. Тя трябва да има добър дренаж, за да може бъде функционална и за да може да се поддържа красива.