апр.
2015
Направи си сам
Ценни съвети от градинарят – как се поливат цветята
За поливане в озеленяването има два основни начина: с лейка или чрез потапяне на растението в съд с вода.
Ето плюсовете и минусите на двата метода.
1. Поливане с лейка
използвайте лейка с дълъг и тесен накрайник. Поливайте под листата, никога върху тях. Изливайте събралата се в подложката вода половин час след поливане, за да се избегне загниване на корените на цветето. Никога не поливайте на силно слънце, защото намокрените листа ще изгорят.
2. Поливане на цветята чрез потапяне
е подходящ метод например за растения като циклама, сейнтполия и глоксиния, които не понасят мокрене на листата.
Поставете саксията накисната във вода, без да покривате горния ръб на сакцията. Растението се напоява по капилярен път за 10-15 минути.
За въпроси, свързани с вашите цветя, не се колебайте, обадете ни се!
Как сами да направим езерце в градината?
Езерото във всяка зелена площ е съвкупност от растения и животни и следователно е една своеобразна екосистема. Разнообразието от животински видове и изобилието от цъфтящи и тревисти растения, храсти, а дори и дребни дървета, превръщат езерото в акцента във вашия двор или градина и същевременно представлява безценно местообитание за растенията и животните.
За да включим градински езерца в озеленяването на нашия двор трябва да сме наясно с някои основни моменти. Така нпример, трябва да преценим кога е най-подходящия сезон за създаването му, да преценим какъв размер и от какъв материал да бъде изработено, както и да съберем достатъчно информация за най-приятната част, а именно неговата декорация.
Първо трябва да знаем, че най-подходящия сезон за направата на езеро е пролетта. Добре знаем, че именно тогава природата се събужда от зимен сън, всичко цъфти и се развива. Топлото време и топлата водата ускоряват растежа на растенията и развитието на кореновата им система, следователно именно в този сезон езерцето ще има най-бърз декоративен ефект и ще сме сигурни, че ще се развива добре.
Важно в проекта „направи си сам декорация за градина“ е да определим подходящо място в озеленяването за нашата водна площ. То трябва да бъде разположено някъде, откъдето може да се наблюдава безпрепядствено. Също така препоръчваме да бъде на място, където да е огрявано от слънцето поне няколко часа от денонощието. Ако е възможно избягвайте да разполагате градински езера в близост до широколистни или иглолистни дървета, защото опадалите листа може да го замърсят.
Относно размерите на вашето езерце трябва да се съобразим с размерите на самия двор, както и с мястото което сме избрали. Трябва да знаем обаче, че за да функционира добре, площта му трябва да бъде не по-малка от 10кв.м., а най-дълбоката му част да бъде поне 1м. Освен това размерите и формата му трябва да бъдат в унисон с цялостното озеленяване на двора или градината.
Определихме мястото и размерите на езерцето и сега следва да определим материалът от който ще бъде изработено. Готовите пластмасови езерца за градина са доказано най-лесното решение. В повечето случаи те са изработени от полиетилен и подсилено фибростъкло. Предимствата при тях са че те са изключително трайни и се сглобяват лесно. Наред с това обаче, те имат и своите недостатъци. Моделите, направени от една отливка имат площ не по-голяма от 10кв.м, а дълбочината им обикновено е 80см. Разбира се съществуват и такива с по-големи размери, които се сглобяват с помощта на болтове и лепинло, но те са доста трудни за транспортиране. Изкуствените покрития от своя страна позволяват по-голяма свобода, поради това, че могат да бъдат построени почти всякакви форми и са лесни за ползване. Най-популярни в тази област са PVC покритията, главно защото са трайни и студоустойчиви. Гумираните покрития от своя страна също са устойчиви на студ и ултравиолетови лъчи. При тези покрития се прилага специална техника на лепене, ако трябва да сглобим няколко части.
Сега следва да пристъпим към проектирането на формата на езерцето. Тук съответно разполагате с безброй възможности, затова използвайте въображението си и създайте сами вашата мечтана водна площ. Трябва да имаме в предвид, че езерцата с по-свободна форма и покритие, което изглежда от естествен материал, много по-лесно се включва в озеленяването на зелени площи.
Изкопаването на ямата за вашето езерце е най-тудната част от мисията „направи си сам градина за чудо и приказ“. Тук обаче също можете да вложите трворчество, като създавате тераси с различни размери за растенията. Добре е да помислим за изискванията на избраните от нас видове, а именно дали са разположени в плитка или дълбока вода, в блатната или мочурливата област. Също така е необходимо да се съобразим и с растителните видове, които заобикалят езерцето, а именно тезикоито са част от цялостното озеленяване на двора или градината.
Преди да поставите покритието, се уверете, че в ямата няма остри предмети, които могат да го повредят.
Изключително важно е да предвидите преливник за езерото, за да не се получават заблатявания в двора или градината.
След поставянето на покритието трябва да изберем дънната настилка. Най-често за целта в озеленяването се ползва чакъл или дребни камъчета. В най-дълбоките части на езерото дебелината може да е около 1см, а на останалите от 5 до 10см. На по стръмните склонове е добре да поставим по-големи камъчета, за да ги укрепим.
При самото напълване на езерцето не бива да използваме силна струя, за да не разместим дънната настилка.
Сега вече следва най-приятната и творческа дейност, а именно озеленяването и декорация с растителност за градината. Разполагаме с огромно разнообразие от проектантски решения и можем да се развихрим. За функционирането на едно езеро най-важна роля играят растенията, поради което требва да ги подберем внимателно. Можем да разграничим 4 основни групи, обитаващи езерото. Това са плаващите растения, такива които са изцяло потопени, растения в блатните и мочурливи зони. Не бива да забравяме, че озеленяването на самата водна площ е една от най-важните дейности по изграждането и и затова трябва внимателно да изберем подходяи за целта видове.
Потопените растения разграждат замърсителите и снабдяват водата с кислород. Интересни видове са Водното лютиче, Бладерворт, Хорнворт и други.
За плитководните зони има голямо разнообразие от растения и ако подберем добре можем да се наслаждаваме на прекрасна гледка от пролетта до есента. При подредбата трябва да се съобразим с височината на растенията, а именно да поставим по-високите отзад, в зависимост от главната точка на наблюдателя, и съответно по-дребните в по-предните части. Подходящи видове са Цифтящата тръстика, Омайничето, Блатния боб, Блатния невен и много други.
За плаващи растения в озеленяването на водни площи най-често се ползват водните лилии. Никой не може да отрече че те са изключително красиви и създават неповторима приказна картина. Трябва да внимаваме обаче да не излизат от своята зона, защото ако се оставят без надзор могат да се превърнат в плевели.
Растенията, които са потопени или плаващи е добре да се засаждат в сандъчета, които се пълнят с пясък или чакъл. След като успешно сте засадили всички растителни видове е добре да оставите езерцето за няколко седмици, за да може то бавно да почне да се развива.
Много популярно, а пък и изключително подходящо в озеленяването и изграждане на градински езера е включването и на животински видове. Най-често се пускат малки декоративни рибки, които не могат да наранят растенията. Те създават неповторима атмосфера и вдъхват живот и динамика на нашето езеро.
И така, нашето езеро е готово и е изпълнило своята главна функция, а именно да създаде акцен в озеленяването на градината. Ние от своя страна можем да започнем работата по финалната дейност…да му се наслаждаваме.
Нека благодарим за тази статия, която подготви ланд. арх. Румена Воденичарова част от екипа на фирма за озеленяване УНИгардън ООД.