мар.
2022
10 хитринки при аранжиране на двора
Аранжиране на двора или на една градина изисква не само естетичен усет, но и опит. Ако искате сами да допринесете за красотата на своя двор и имате идея, която искате да осъществите, със сигурно ще имате полза от 10-те съвета на UniGarden-BG.com.
1. Сенчестолюбиви растения под дърветата за аранжиране на двора
Сенчестите почви и места от двора могат да бъдат използвани също толкова колкото тези с изобилно количество светлина. Някои растения, като здравеца, обичат по-сенчестите места от градината, възползвайте се от естествените предпочитания и запълнете сянката с красота.
2. Розите заедно с лавандула
Лавандулата е често срещано растение-компанини не само в градинарството, но и в земеделието. Тя предотвратява появата на много ларви, въшки и гъбички тъй като обръща своята околия във феромони, които пречат за развитието на инфекции.
Розите много обичат лавандулата – възползвайте се от това и засадете поне един храст лавандула до лехата с рози.
3. Брезите могат да растат навсякъде
Брезите са почти универсално дърво, което може да расте във всякакви обстоятелства. Тя се счита за дърво-пионер, тъй като има изключително бързо развиващата се коренова система с широко, но плитко разперване.
4. Кипарисите помагат при контрол на насекоми и при аранжиране на двора
Кипарисите имат осезаем и много лесно уловим дори за хората мирис. Дори преди цъфтеж и производство на плодове, нискостоящите кипариси могат да помогнат при контрол на насекомите във вашата градина.
5. Орехите контролират растежа на тревата
Орехите, особено черният европейски орех, отделят токсични вещества, които стоят върху горните 5 сантиметра от почвата.
Това помага за контрола на инвазивни видове, както и за растежа на тревата – ако искате да се справите в градината без пестициди използвайте люспите от орех.
6. Иглолистните дървета са токсични за райграса
Иглолистните дървета са полезни по много параграфи, особено за респираторните функции на дробовете на човека. Но за много треви, особено за райграса, смолите на иглолистните дървета се считат за токсични.
7. Няма нужда да поливате всеки ден
Един от най-големите проблеми на домашното градинарство е прекомерното поливане. Нека не забравяме, че много от растителните видове в дворовете ни са всъщност адаптирани към по-сурови условия – с прекомерното поливане им пречим и задушаваме корените им.
8. Мулчът е изключително полезен за нискорастящите храсти и аранжиране на двора
Мулчът, особено този от иглолистни дървета, е невероятно полезен за храстите, дърветата и дори едносезонните цветя.
Иглолистният мулч отблъсква насекомите, мравките и ларвите на много пеперуди, като по този начин действа като без пестицидна имунна система на всяко растение.
9. Аерирайте ливадите си поне 2 пъти в годината
Обработката и аерацията на ливадите ще помогне за синтеза на хлорофил в по-ниско растящите треви скрити под горните листа на тревата. Така се подпомага растежа на тревните маси и се намалява задушаването на корените.
Тревите, за разлика от дърветата, имат плитка коренова система, която има почти директно взаимоотношение с кислорода в близката им атмосфера. Аерацията премахва мъртвите треви и дава въздух на корените на живите.
10. Варосването есен е за здраве – пролетта е за красота
Ако варосвате вашите дръвчета, това да пропуснете пролетното варосване не е проблем – то е по-скоро за естетика отколкото за защита.
Важното варосване е през есента, когато дърветата заспиват и са най-уязвими от нападения на насекоми.
Екипът на UniGarden-BG.com се надява тези 10 хитрини да ви помогнат при аранжировката на вашия двор. При нужда от лична консултация или съвет за вашия двор, можете да се свържете с нас още днес.