мар.
2016
Защо е нужно да се изготви ландшафтен проект за озеленяване?
С тази статия ще запозная читателите и клиентите, които имат нужда от озеленяване на зелените им площи, защо е добре първо да се изготви и планира идеен проект за озеленяване и след това да се премине към озеленяването и засаждането на декоративна растителност в определените площи от проекта за озеленяване.
За ландшафтния архитект от значение е площта на обекта и каква ще е функцията на зелените площи в цялостта на пространство, като се вземат в предвит много фактори, често от които нематериални. Това са линийте в заобикалящата среда, формите в пространството, цветовата гама на околните предмети. Стилистиката и естетиката в планирането са от определящо значение за зеления кът. В проектирането ландшафтните архитекти са своеобразни артисти, хора на изкуството. Опитът и практиката в ландшафтното проектира е дълъг процес на усъвършенстване, духът на въображение подплътен със знания за декоративната расителност, съобразителността в пространствената линия и крайния вариант на идейния проект, гарантират успех.
Важно е да знаем, че пропускането на тази важна стъпка ни гарантира провал в крайния резултат и визията на зелената градина, много от вас читателите, любителите и клиентите си мислят, че правилното отглеждане на цветята, храстите, дръвчета е от ключово значение за красивата зелена площ. На пръв поглед, може да е така, но правилната концепция на декоративната градина трябва да се слива с околното пространство и да подчертава своята уникалност без да навлиза гротесктно в полезрението ни. Изграждането на коструктивни елементи в озеленяването на зелени площи е добра идея в крайния варият на цветната градина. Такива могат да бъдат декоративните фонтани, вдъхващи хармония и звуци в градината, алпинеумите и скалните кътове даващи със своите форми една разчупеност в концепцията на декоративните зелени площи. Съществуват много похвати и материали, които да използваме в нашата градина, но ландшафтните архитекти знаят как да ги приложат на практика, така че придобитите материални форми в озеленяването на декоративните цветни площи да бъдат УНИкални за нас.
Защо е нужно да се изготви ландшафтен проект
Трудът за планировка и ландшафтно проектиране не би дал резултат, ако правилното засаждане, озеленяване и изграждане не бъдат изпълнени, както е необходимо. Знанията в сферата на озеленяването са от ключов фактор за оптимална визия на градината. Правилното изпълнение на всички елементи,като започнем от поливните системи, преминем през озеленяването, засаждането на декоративна растителност, затревяването със райграс и полагане на тревен чим и завършим с декоративни светлинни ефекти и подредбата на изкуствени архитектурни форми. Разликата между професоналното градинарство и хобито е, че всички знания за проектиране до изграждане на крайния вариант са нужни за нас. Липсата на едно от тях ще доведе до провал в желаната от нас красива градина.
Тази статия ви запозна с нужността, важността и характерността в прилагането на знания в планирането, проектирането и озеленяването на зелени площи. Важно е да знаем, че проектирането е комплексен процес включващ знания, опит, въображение, дух, характер и те са обвързани с артистичната страна на човека.
С развитието на бизнеса и необходимастта от връзка с природата в градската среда се появиха много фирми за озеленяване и ландшафтно проектиране предлагащи тази услуга. Важно е да подберем правилната фирма за озеленяване и да разберем дали подходящия ландшафтен архитект ще реализира нашата мечтана градина в реална форма. Давайки шанс на ландшафтните архитекти да проектират, това е възможност за една правилна концепция за визията на градоустройствения план на комплексите.
Погледнато от демографска гледна точка западно-европеецът е запознат със този ред, а именно ландшафтно проектиране, озеленяване и изграждане, правилна поддръжка. Независимо дали става въпрос за малък частен двор или голям обществен парк тези правила са константни. Важността в концепцията за озеленяване и естетиката в цялостта на градоустройствения план на града обвързан с архитекурата, инфраструктурата и зелените площи е от първостепенно значение в големите модерни градове в чужбина. Масовата практика в България показва точно обратното, малък процент от клиентите желаят да им бъдат изготвени ландшафтни проекти, като това показна, че трудът на проектантите е неоценен.
Проектирането на идейни проекти за озеленяване на малките части имоти не е особено актуално, което на свой ред е грешка. Обръща се внимание на проектирането на зелени площи само за големи комплекси от типа: затворени вилни комплекси, хотели, частни паркове към индустриални зони. Обръщам внимание на ситуацията в страната, защото гражданите трябва да разберат важността на проектирането и ландшафтното планиране, цялостта на линиите и формите, цветовете в пространството.
Обкръжаващата ни среда е важна за нашето здраве, а като разумни същества ние оценяваме всичко, което попиват нашите сетива, даващи ни различни усещания и чувства, a именно те са здравословния фактор.