юли
2022
Щитоносни въшки по цветя – лечение
Щитоносни въшки се наричат едни от най-упоритите вредители, що се отнася до насекоми, застрашаващи и нападащи многобройни видове растения. Те могат да доведат дори до изсъхването на цели овощни дървета, а какво остава за случаите, в които нападнат по-крехки растения като например домашните цветя.
Като дългогодишни експерти в озеленяването знаем колко упорит може да е проблемът с тези вредители, затова тук ще споделим няколко практични съвета за лечението на цветята, заразени от тях.
Как да разпознаем щитоносни въшки
За да се справите успешно с проблема е необходимо първо да познавате добре вредителя. Затова тук ще се опитаме най-накратко да опишем основните им особености, които имат значение в тази насока.
Щитоносните въшки населяват области, където климатът е топъл до умерен. Наименованието им произтича от специфичните вид и форма на щита по гърба им, образуван след узряването на насекомото. Двата основни вида са сферични и плоски, в зависимост от формата на образувалия се щит (черупка).
Щитоносните въшки се прикрепят по листата и стъблата на млади и зрели цветя. Те са изключително опасни, тъй като се натрупват много бързо, образувайки колонии от восъчни щитове. В колонията те получават необходимата защита и се хранят и размножават необезпокоявано.
В така описания хабитат мъжките имат главната роля да оплодят женските, затова живеят само няколко дни. Животът на женските представители на вида обаче продължава няколко месеца, през които вредителите стоят неподвижно закрепени за стеблата или листата, от които продължават да смучат соковете на растението.
Най-често щитоносните въшки се насочват към кактуси, палми, фикуси и орхидеи. Може да се заселят и да започнат да паразитират още и върху люляци и бръшлян. За съжаление, видът е и един от най-агресивните врагове на розата.
Вследствие на инвазирането на растенията с щитоносни въшки цветята започват да забавят своя растеж, да жълтеят, а при неотстраняване на вредителите се стига и до умиране на плантацията.
Затова, когато забележите появата на вредителя върху вашите домашни растения е необходимо да предприемете мерки възможно най-скоро, тъй като тук е от ключово значение да реагирате своевременно.
Как да се справим със щитоносните въшки – съвети за успешно лечение
В по-ранния етап от развитието на щитоносните въшки може да се предприеме тяхното механично отстраняване и почистване. Необходимо е те да не са достигнали до образуването на големи колонии, за да може този подход да сработи.
Когато щитоносните въшки са още малки е възможно да бъдат почистени и механично. За целта може да използвате стъргало или метална четка, като е важно да внимавате да не засегнете целостта на растението. Когато става въпрос за крехки цветя нещата стават по-сложни.
След механичното почистване е необходимо да почистите листата и клоните с разтвор от сапун и вода. За целта могат да се използват и смеси от билки, чесън, лют пипер и тютюн.
Биологичните средства за прогонване на този тип въшки действат до етапа на образуването на восъчен щит по повърхността на растителния паразит – когато е все още на етап ларва.
След този етап е най-добре да бъдат използвани специални инсектициди. Имайте предвид, че единичното третиране на щитоносните въшки не е достатъчно и ще е необходимо да повторите пръскането около 2, 3, 4 пъти, в зависимост от сериозността на заразяването. В такъв случай е добре да редувате различните инсектициди, за да може въшките да не привикнат към тях.
За целта може да използвате различни продукти като Фитоверм, Актара, Кинмикс, Актелик, Данитол и други подобни.