юли
2024
Плюскавиче – алпийско или обикновено да изберем
Обикновено или алпийско плюскавиче да изберем? И защо? Кой не иска двор, изпълнен с пъстротата на красиви и ароматни цветя? Е, и ние не познаваме такъв човек. За поддържането на цветна градина, разбира се, са необходими усилия и грижи, но също така е важен и подборът на растенията.
Едно нежно цвете, което можете да включите, е плюскавичето. Неговите малки и красиви цветове ще придадат на градината Ви грациозност и запомнящ се аромат. В тази статия ще Ви представим спецификите на плюскавичето, като и неговите най-популярни видове.
Плюскавиче – произход и разпространение
Плюскавиче е разнообразен род цъфтящи растения, чиито видове могат да се открият както в китните поляни край пътя, така и по високите планински части. Той включва над 900 вида растения и е най-големият род в семейство Caryophyllaceae.
Характерното за растенията от този род е, че цъфтят в различни багри – ярко розово, червено, бяло и жълто. Видовете плюскавиче са широко разпространени най-вече в северното полукълбо. Те се срещат в различни надморски височини, като диапазонът може да бъде от 0 до 2500 метра. Можете да откриете плюскавиче в долини, поляни, гори и скалисти райони.
Алпийско и обикновено плюскавиче – кое от двете да изберем
Алпийското и обикновеното плюскавиче са два от най-популярните видове на този род. Алпийското плюскавиче се среща в планинските райони, тъй като предпочита по-суровия и студен климат. Неговите цветове са дребни и най-често са розови или пурпурни. Това растение е с височина от 5 до 10 см.
Обикновеното плюскавиче пък е широко разпространено в различни среди – ливади, рудерални места. Неговите цветове са по-големи и цъфтят в бяло или светло розово. То притежава харктерна надута чашка, която прилича на мехурче. Обикновеното плюскавиче може да достигне височина от 30 до 60 см.
И двата вида имат своите визуални прилики и цъфтят предимно през лятото между юни и август. Ако искате да създадете алпинеум или скален кът във Вашата градина, то тогава алпийското плюскавиче е подходящият избор.
Обикновеното плюскавиче е подходящо по-скоро за засаждане в градината или в саксии, които съдържат важна и добре дренирана почва.
За да направите избор между двата вида, трябва да имате предвид целите и нуждите си. Помислете по какъв начин искате да инкорпорирате растението в своята градина – по този начин ще можете да прецените кой от двата вида е най-подходящ за Вас.
Отглеждане и грижи
Който и от двата вида да изберете, то е добре да знаете, че и алпийското, и обикновеното плюскавиче предпочитат слънчевата светлина или шарената сянка. Ако искате да отглеждате някой от видовете на това растение, трябва да го разположите в своята градина по такъв начин, че да получава необходимата светлина.
Алпийското плюскавиче предпочита по-сухи почви със скалиста характеристика, докато обикновеното предпочита по-скоро почви с добра влажност. И двата вида трябва да се засеят в периода февруари – март, за да могат да се развият и да цъфнат през лятото.
Размножаване на плюскавичето
Видовете от този род могат да се размножават по различни начини, като най-често срещаният е чрез семена. За този метод е необходимо растенията да развият семенни капсули, в които се съдържат семената. Това се случва след повяхване на цветовете. Семената е добре да се посеят в ранната пролет.
Друг начин за размножаване на плюскавичето е чрез резници от стеблата. Този метод е подходящ за прилагане през пролетта или началото на лятото – това е моментът, в който трябва да се вземат резници от стеблата. След това те трябва да се засадят в добре дренирана почва и да се подъдржат влажни.
Третият метод за размножаване е чрез разделяне на коренища през пролетта или есента. За целта е необходимо растението да се извади от почвата и внимателно да се разделят корените. Всяка част трябва да притежава здрави корени и стъбло, за да може да се развие.
Колко струва плюскавичето
Цените на алпийското и обикновеното плюскавиче варират в различните магазини. Обикновено те зависят както от възрастта на растението (т.е. дали са семена или вече развити растения), като семената са значително по-евтини.
