окт.
2022
Магнолия – цена и отглеждане
Магнолия е онази кралица на цветята, чиято нежност и грация не ви позволяват да откъснете очи. Природата наистина е най-талантливият творец, а това растение е едно от най-добрите и шедьоври.
Макар и тяхната родина да е далечната и екзотична Азия, красотата и е донесена в Европа още през 1688-ма година. В днешно време тя присъства като ценно бижу в градини и озеленени площи и покорява с изящните си цветове и завладяващия си аромат, а името и извиква поезия в ума.
Най-хубавите неща в този свят изискват голяма грижа и отдаденост и магнолията не опровергава това твърдение. Все пак с правилните знания и малко усърдие ще се наслаждавате на цветовете на това растение, които създават оди в чест на гениалната природа.
Пълен наръчник за отглеждане на магнолия
Отглеждането на магнолия започва преди всичко с правилното проучване. Те растат и се развиват бавно, но ако им осигурите подходящите условия цветовете им ще ви зарадват по-бързо, отколкото очаквате.
Тук ще разгледаме от какво се нуждае магнолията, за да расте доволна и да разгърне пищни цветове през пролетта и лятото.
Избор и цена
Светът познава 210 вида магнолии. Разбира се, не всеки от тях може да бъде отглеждан в Европа, но все пак имате избор между много различни видове, които определят и разлика в цената. Цената на магнолията зависи и от това дали ще изберете да започнете отначало, като посадите семена, или инвестирате във вече пораснали дръвчета.
Развитите растения винаги имат по-висока цена, тъй като за тях са били положени големи грижи. Семената са изгодна опция, която ви позволява да отгледате магнолията от самото начало и да се насладите на нейното развитие.
Изборът на вида магнолия се определя най-вече от условията във вашата градина. Те обичат светлината, но виреят и на умерено сенчести места.
Все пак за да цъфтят красиво, тези растения се нуждаят от повече слънчева светлина, затова е важно е да бъдат отглеждани на открито. Закритите помещения няма да им осигурят необходимите условия, за да разцъфнат.
Магнолиите предпочитат почва с по-висока киселинност, затова ако не е налична такава е важно да я осигурите. Тези растения се чувстват много добре и когато са отглеждани в саксии.
Видът, който понася и алкална почва е Magnolia Grandiflora.
Засаждане на магнолии
Есента или късната пролет е най-подходящият момент за засаждането на магнолия. Поставете семената в плитка дупка в почвата, тъй като корените и достигат голяма дълбочина.
Уверете се, че почвата е добре дренирана и напоявайте обилно в ранния етап на развитие.
Грижа за магнолия
Магнолията има нужда да бъде редовно поливана. Почвата трябва винаги да е леко влажна, а през лятото е изключително важно да не допускате изсъхване.
За да расте красиво магнолията, не използвайте вода с високо съдържание на варовик и внимавайте все пак да не я преполеете – почвата не трябва да бъде съвсем мокра.
Тези растения имат нужда от много хранителни вещества, затова е важно и редовното торене. Добавяйте качествен естествен компост или изкуствени торове, но при употребата им обърнете внимание на няколко важни характеристики.
Когато магнолията започне да цъфти през лятото добавяйте торове, обогатени с калий и фосфор, а след прецъфтяване използвайте такива с високо съдържание на азот. В средата на есента прекратете торенето, за да могат да „заспят“ и да не измръзнат през зимата.