мар.
2025
Лилиум в саксия – засаждане и отглеждане
Засаждане и отглеждане на лилиум в саксия или в двора – сложна задача ли е? Едва ли има цвете, което да е по-нежно и красиво от лилиума. То има не само красива външност, но и запомнящ се аромат, който може да опияни обонянието на всеки човек. Отглеждането на това растение има своите особености – независимо дали ще го гледате в градината или у дома, то със сигурност ще направи пространството много по-красиво и приятно.
В следващите редове ще обърнем специално внимание на това как трябва да се засади лилиум и от какви грижи се нуждае, за да придава цвят и аромат на вашия дом или градина максимално дълго време.
Обърнете внимание при лилиум в саксия и почвата му
Има две неща, на които трябва да обърнете специално внимание преди същинското засаждане на растението – саксията и почвата. Те имат ключово значение за здравето и развитието на вашия лилиум.
Необходимо е да изберете саксия с дълбочина около 30-40 см. Нужно е та яда притежава дренажни отвори на дъното, които да предотвратят задържането на излишна влага.
По отношение на почвата е необходимо да подберете такава, която е дренирана, лека и богата на хранителни вещества – по този начин ще осигурите добри условия на лилиума. Експертите препоръчват да се насочите към смес от градинска почва, торф и пясък или пък готов субстрат за луковични растения – така със сигурност растението ще краси вашето пространство за максимално дълго време.
Особено внимание трябва да обърнете на дренажната система – задържането на влага може да бъде пагубно за корените и съответно за цялото цвете.
Засаждане на лилиум
Засаждането на лилиума не може да бъде по всяко време – трябва да бъде или в началото на пролетта (между март и май) или през есента (между септември и ноември). Така си гарантирате цъфтеж през пролетта или пък в ранната пролет.
За самото засаждане е необходимо да напълните саксията с 2/3 от почвата, а след това да поставите луковиците на лилиума с върха нагоре на дълбочина между 10-15 см. Важно е да оставите известно разстояние между отделните луковици, за да може всяко растение да се развие добре и да има достатъчно пространство. За целта можете да поставите луковиците на разстояние между 5-10 см една от друга.
След това е добре да ги затрупате с останалата част от подготвената почвена смес и леко да притиснете. Накрая полейте луковиците умерено – не прекалявайте с водата, тъй като това може да доведе до загниване на луковиците.
Грижи за лилиума в саксия
Необходимо е да поставите саксията на слънчево място или в лека полусянка. Лилиумът е от цветята, които обичат слънчевите лъчи – той се нуждае от поне 6 часа пряка слънчева светлина, за да може да се развива нормално.
Що се отнася до поливането, това растение обича баланса – необходимо е да поддържате почвата сравнително влажна, но не и подгизнала. Нужно е да бъдете умерени, тъй като застоят на вода в саксията може да доведе до увреждане на растението.
Можете да подхранвате почвата със специален течен тор за цъфтящи растения, за да поддържате лилиума в отлично състояние възможно най-дълго време.
Прецъфтяване
Когато лилиумът прецъфти, трябва да отстраните само изсъхналите цветове и да оставите стеблата и листата – едва когато и те увехнат по естествен път, можете да ги отстраните. Това е важна подробност, тъй като след повяхване на цвета, стъблата и листата продължават да снабдяват луковицата с полезни вещества.
Лилиум и грижи през зимата
Има различни видове лилиуми – някои от тях са студоустойчиви, други не. Ако разполагате с азиатски или ориенталски лилиум, можете да оставите саксията на двора и да я покриете с мулч – това е достатъчно, за да запазите луковиците до другата пролет, съветват нашите експерти в озеленяването.
Ако обаче имате по-чувствителни сортове на това растение, то тогава трябва да предвидите преместването на саксията на място, което е прохладно и сухо и което поддържа между 5 и 10 градуса през зимата.
